Festiwal

          Z przyjemnością i niekłamaną dumą zapraszam Państwa na jubileuszową X edycję Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, który podsumowuje 12 lat pracy, fascynacji , pasji , wdzięczności wobec partnerów, instytucji, publiczności i najbliższych współpracowników.

          Pragnę wyrazić szczere podziękowania za zaangażowanie, wsparcie i zaufanie. Wysiłek nas wszystkich przynosi efekty, szczególnie w zakresie upowszechniania wiedzy o dziele Fryderyka Chopina i budowania pozytywnego wizerunku miasta, marki Sulechowa, która utożsamiana jest
z sylwetką wielkiego Polska.

          Rok 2007 był przełomowym momentem dla sulechowskiej kultury, bowiem w listopadzie został uroczyście oddany do użytku, przystosowany na salą koncertowo-projekcyjną dawny Zbór kalwiński z współczesną techniką i wyposażeniem. W grudniu w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze z recitalem wystąpił Leszek Możdżer, którego występ był natchnieniem dla mnie i Daniela Grupy, do podjęcia się pracy nad organizacją Festiwalu o ogólnopolskiej renomie. Dwa lata przygotowań, konsultacji, poszukiwań i w listopadzie 2009 roku miała miejsce pierwsza edycja Festiwalu. Minione 10 lat, to wielka satysfakcja z wypracowanej formuły wydarzenia, jego wielowątkowości i atrakcyjności przez pryzmat łączenia jazzowych inspiracji muzyką Chopina oraz klasycznych interpretacji w wykonaniu największych artystów. To międzynarodowe warsztaty muzyczne oraz umiejętne łączenie historii i tradycji naszego regionu z muzyką wielkiego kompozytora. W roku 2011 po remoncie, został oddany do użytku Zamek, który doskonale poszerzył bazę warsztatową dla uczestników Festiwalu, a także ofertę instytucji kultury. Obecnie w Sulechowie mamy imponujący kompleks kulturalny z pięknym otoczeniem, gdzie na decyzję o jego rozbudowie, miał niewątpliwie wpływ realizowany Festiwal.

          Wierzę, iż jubileuszowa edycja Festiwalu, będzie dla wszystkich współuczestniczących i śledzących to wydarzenie powodem do dumy, a także wyzwaniem, by mądrze zagospodarować ten jubileusz.

Tomasz Furtak Dyrektor Festiwalu