Festiwal

zbor

Minął kolejny rok. VIII edycja Festiwalu dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń. Uczestniczyliśmy w  rewelacyjnym koncercie Giuseppe Amadei w Konserwatorium w Cottbus połączonym z wystawą festiwalowych fotografii Aleksandra Bakinowskiego a na scenie Sulechowskiego Domu Kultury gościliśmy znakomite artystki – laureatki krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych – Marię Ludwikę Gabryś, która przeniosła zebranych na sali gości w przeszłość, za sprawą historycznego fortepianu o numerze 17047 z epoki Fryderyka Chopina oraz Joannę Marcinkowską, która przekonała słuchaczy, jak pięknie można zinterpretować muzykę Chopina na fortepianie współczesnym. Drugiego dnia gościliśmy Agę Zaryan z European Jazz Trio, która światowe uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Podczas zbliżającej się IX edycji imprezy wystąpią: Jarosław Kostka z zespołem z projektem ,,Chopin Profanum”, który stanowi ,,hołd dla wielkiego twórcy, którego twórczość jest zapisaną improwizacją” oraz kolejna wielka gwiazda naszego Festiwalu – Michał Urbaniak, saksofonista, skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer. Występował w zespołach Andrzeja Trzaskowskiego, Krzysztofa Komedy i Milesa Daviesa, grał z gwiazdami takimi jak Weather Report, Freddie Hubbard, Elvin Jones, Herbie Hancock, Chick Corea, Miles Davis, George Benson, Billy Cobham. Urbaniak zapraszał i był zapraszany do współpracy przez wielu znanych jazzmanów (Lenny White, Wayne Shorter, Marcus Miller, Joe Zawinul, Ron Carter, Kenny Barron, Buster Williams, Quincy Jones). W 1985 uczestniczył w sesji nagraniowej z Milesem Davisem do płyty „Tutu”. W 1992 jego nazwisko znalazło się wśród największych sław jazzu w pięciu kategoriach: album roku (II miejsce), muzyk roku (V miejsce), jazz electronic combo (V miejsce), kompozytor (IX miejsce) i skrzypek (IV miejsce). Również wielokrotnie wybierany był skrzypkiem roku w ankiecie Jazz Top magazynu “Jazz Forum”.

Godne podkreślenia jest łączenie podczas festiwalu muzyki Chopina z lokalnymi tradycjami winiarskimi i lokalnymi specjałami. Po każdym z koncertów w foyer, goście mogą degustować wina z lokalnych winnic i wino przygotowane specjalnie na festiwal o nazwie ,,Fryderyk”. Festiwal ma ogólnopolską promocję na portalach branżowych, stronach patronów, partnerów, rozgłośniach radiowych, mediach lokalnych: Gazety Lubuskiej, TVP Gorzów Wielkopolski, Radia Zachód, RMF Classic, 2 Programu Polskiego Radia, portalu ogólnopolskiego CGM. Media te wykorzystują na swoich łamach profesjonalnie przygotowane materiały PR przez organizatorów Festiwalu.

W pamięci publiczności, organizatorów i uczestników pozostaną bez wątpienia genialne koncerty gwiazd, recitale satelitarne w Cigacicach i Trzebiechowie z udziałem gości oraz przesympatycznych młodych pianistów i wokalistów z Polski, Niemiec i Anglii, i co godne podkreślenia, wspaniała atmosfera muzycznego święta, która udziela się uczestnikom, publiczności, gwiazdom i ekspertom, którzy prowadzą rozmowy do późnych godzin w foyer.

Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubuskiego, Burmistrza Sulechowa, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Partnerami głównego organizatora Sulechowskiego Domu Kultury jest Deutsch-Polnischer Verein Cottbus e.V., Urząd Gminy Rushmoor, Colleg w Farnborough, Narodowy Instytut F. Chopina, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze oraz szkoły muzyczne i akademie muzyczne. W składzie Komitetu Honorowego Festiwalu zasiada wiele znanych osób z życia publicznego. Należy jeszcze wspomnieć o życzliwych sponsorach, którzy w znaczący sposób tworzą to muzyczne święto i dzięki którym tak prestiżowe wydarzenie może ciągle się rozwijać. Dlatego bardzo mocno i serdecznie dziękuję za to wsparcie, które jest tak ważne.

Festiwal stał się marką Sulechowa. Nie bez przyczyny media określają Sulechów, miastem kultury, zwracając uwagę na ilość realizowanych wydarzeń artystycznych oraz ich rangę, co przyczynia się do promocji gminy i całego regionu.

Dyrektorem Festiwalu jest Tomasz Furtak, Kierownikiem artystycznym Daniel Grupa, których wspomaga zespół pracowników Sulechowskiego Domu Kultury.

Tomasz Furtak Dyrektor Festiwalu